Aktualności

Najlepszy Film Polski na Millennium Docs Against Gravity! „Skąd dokąd” z dwiema nagrodami!


NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU POLSKIEGO na 20. Millennium Docs Against Gravity!

UZASADNIENIE: W świecie znieczulonym przez okrucieństwo i wojnę stworzenie filmu, który nas porusza, pokazując to, co wydaje nam się, że już wiemy, okazuje się nie lada osiągnięciem. Przez umieszczenie siebie na drugim planie i skupieniu się na ocalałych osobach, Maciek Hamela daje ich historiom i cierpieniu bezpieczną przestrzeń, jaką staje się minibus, którym ewakuuje ich w nieznaną przyszłość. SKĄD DOKĄD to przykład o tym jak prostymi, a zarazem efektywnymi, środkami można stworzyć film dokumentalny, który daje tak samo wiele jak bierze z opisywanej rzeczywistości. Hamela osiąga szczerość, pozostając wierny swoim bohaterom i bohaterkom – przyjmując postawę, która jest potrzeba dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jury w składzie: Anna Tatarska – krytyczka filmowa, dziennikarka, Eric Hynes – kurator Museum of the Moving Image (MoMI) i Sirkka Möller – członkini komisji selekcyjnej sekcji Panorama na Berlinale.

Nasz film zdobył także Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim! Wyróżnienie bardzo szczególne dla nas, bo to właśnie dzięki kinom studyjnym, dokumenty takie jak nasz mogą trafić do szerokiej publiczności – DZIĘKUJEMY Stowarzyszenie Kin Studyjnych!

UZASADNIENIE: „Skąd dokąd” to poruszający film dokumentalny o ucieczce ludzi, którzy w jednej chwili stali się wojennymi uchodźcami. Przemierzający setki kilometrów azyl, którym w akcie bohaterskiego niesienia pomocy staje się samochód prowadzony przez reżysera filmu Maciek Hamela, jest miejscem rozmów, zwierzeń, chwilą oddechu a nawet transportem medycznym. Staje się też ważnym uzmysłowieniem i przypomnieniem, z jaką skalą tragedii mamy do czynienia od 24 lutego 2022 roku. Film ten to uniwersalna przestroga, akt oskarżenia i niezwykle odważne świadectwo czasu wojennej pożogi, dramatu milionów osób i naszych sąsiadów. „Skąd dokąd” to skromny, precyzyjnie zrealizowany i – co najważniejsze – potrzebny obecnie film dla wszystkich widzów w Polsce, by ponad rok od rozpoczęcia rosyjskiej agresji wciąż pamiętać o Ukrainie.

Jury w składzie: Magdalena Cichocka – Kino „Bajka” w Darłowie, Piotr Szczyszyk – Kino Pałacowe w Poznaniu, Rafał Mościcki – Kino Meduza w Opolu.