Aktualności

„Skąd dokąd” z główną nagrodą na Sheffield DocFest!


„Skąd dokąd” zdobył główną nagrodę jury w Konkursie Międzynarodowym podczas Sheffield DocFest. To kolejny – tym razem międzynarodowy sukces po dwóch nagrodach, jakie ta polsko-francusko-ukraińska produkcja zdobyła podczas tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Obraz był też prezentowany na festiwalu w Cannes w ramach sekcji ACID.

Sheffield DocFest to największy festiwal filmu dokumentalnego w Wielkiej Brytanii, odbywający się od 1994 roku. Towarzyszą mu targi filmowe i pitching forum The MeetMarket, a także targi The Arts Talent Market. Jubileuszowa – 30. edycja festiwalu odbyła się w dniach 14-19 czerwca br. 

Jurorzy, Kim Longinotto, Rodrigo Reyes i Vinay Shukla, w uzasadnieniu nagrody dla „Skąd dokąd” napisali: „Podczas oglądania filmów konkursowych znaleźliśmy wrażliwe, piękne wizje, które łączą zarówno rzemiosło, jak i fabułę, otwierając nasze serca na wspólnotę człowieczeństwa. Jeśli filmy dokumentalne mają znaczenie, jeśli w ogóle mają być istotne i ważne, muszą łączyć nas z życiem innych. (…) Jako jury byliśmy oszołomieni genialną prostotą tego filmu, który czyni nas pasażerami uniwersalnej odysei przetrwania i exodusu”.

To kolejne duże wydarzenie, w którym wziął udział nasz film. Millennium Docs Against Gravity przyniósł wygraną w Konkursie Filmów Polskich oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Z kolei premierowy pokaz w Cannes przy pełnej sali zakończyły gromkie brawa i tłum chętnych na rozmowę z reżyserem.